Nadmierne wypadanie włosów

W ciągu dnia tracimy około 100 włosów – jest to naturalny proces związany z cyklem ich wymiany, dlatego nie powinniśmy się tym zanadto niepokoić. Problem pojawia się, gdy ta liczba stopniowo wzrasta i dochodzi do tego, że każdorazowo na szczotce widoczna jest pokaźna kępka. Co zrobić, aby zahamować znaczącą utratę włosów?

Codzienne wypadanie włosów jest zjawiskiem normalnym, którego doświadcza praktycznie każdy z nas. Po około 4-5 latach wzrostu, włos zaczyna obumierać i czeka na reakcję organizmu do tego, by ostatecznie wypaść. Wtedy następuje produkcja i wzrost nowego włosa. Czasem jednak ten cykl zostaje zakłócony.

Kiedy zaczyna się nadmierne wypadanie włosów?

Jeśli zaobserwujemy, że:
– liczba włosów wypadających przy czesaniu jest znacznie większa, niż dotychczas,
– włosy zostają na poduszce, pojawiają się również w dużej ilości na ubraniach
– są łamliwe i tracą blask
– wydaje nam się, iż nasza fryzura znacznie się przerzedziła,
to najprawdopodobniej oznaka, że dotyka nas problem nadmiernego wypadania włosów. Ma na to wpływ kilka czynników.

Co powoduje znaczną utratę włosów?

Tak naprawdę przyczyn jest wiele. Może być to związane ze stosowaniem kosmetyków zawierających substancje podrażniające skórę głowy. Inne przyczyny to zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne, niedobory witamin i pozostałych substancji odżywczych (szczególnie miedzi, żelaza, cynku), choroby (np. tarczyca, astma, grzybica, nerwica, nowotwory), nieodpowiednia dieta, alergie, stres, leki. Ważne jest, aby już na początku ustalić, jaka przyczyna kryje się za tą dolegliwością – znacznie ułatwi to proces radzenia sobie z tą przypadłością.

Jak sobie radzić z wypadającymi włosami?

Warto zacząć od analizy spożywanej przez nas żywności. Być może tu tkwi problem – organizm próbując bronić się przed ciężkostrawnymi produktami zawierającymi liczne konserwanty, wytwarza soki trawienne powodujące zakwaszanie organizmu, które osłabiają m.in. skórę głowy i strukturę włosa.
Kolejna rzecz to konsultacja lekarska – najlepiej zacząć od dermatologa, który zleci przeprowadzenie potrzebnych badań i wybierze dla nas odpowiednią drogę leczenia.
Zadbajmy również o codzienną pielęgnację włosów. Zwracajmy uwagę na składy szamponów i odżywek, które stosujemy – aby nie zawierały zbyt wielu (a najlepiej wcale) barwników i parabenów. Poza tym, trzymajmy się zasady: co za dużo, to niezdrowo. Jeśli możemy, zrezygnujmy z suszenia, prostowania, czy kręcenia. Natura jest zawsze najlepszym wyjściem dla włosów.

To, czego robić nie należy, to na pewno lekceważenie problemu. Zbyt długa zwłoka może doprowadzić do tego, że pewnego dnia spojrzymy we własne odbicie w lustrze i zobaczymy to, czego nigdy byśmy oglądać nie chcieli – łysinę. Dlatego warto reagować jak najwcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *