Jak leczyć alergię?

Jak leczyć alergię

Rok w rok notuje się coraz więcej przypadków alergii. W związku z jej powszechnością powstaje pytanie: co zrobić by możliwie skutecznie złagodzić jej objawy i zapobiegać jej zaostrzeniom? 

Czym jest alergia?

Jak mówią badania, na alergię może cierpieć aż jedna trzecia Polaków. Alergia przyjmuje różne postaci: zaczerwienienia na skórze, obrzęk, duszności czy zapchany nos, a reakcje alergiczne mogą wywoływać tak różne czynniki jak pyłki roślinne, sierść zwierząt domowych, kurz, pleśń, roztocza, niektóre pokarmy. Przy czym warto pamiętać, o czym zbyt często zapominamy albo w niektórych wypadkach nie wiemy, że do chorób alergicznych należą także astma oskrzelowa czy alergiczny nieżyt nosa. Mowa więc o całym zespole objawów i schorzeń, wymagających odmiennych sposobów leczenia.

Podejrzenie alergii: co robić?

Pierwszą rzeczą, którą należy bezzwłocznie zrobić, jeżeli podejrzewamy u siebie alergię jest udanie się do rodzinnego lekarza lub pediatry, który po rozpoznaniu może w razie potrzeby skierować nas do specjalisty. Co więcej, spora część lekarzy rodzinnych i pediatrów posiada wiedzę pozwalającą skutecznie zdiagnozować pacjenta i podjąć właściwe leczenie. Jednak osoba, która wykonuje fachową diagnozę alergiczną jest zawsze alergolog, i to do niego należy udać się w najtrudniejszych i wymagających natychmiastowego działania przypadkach. Pozwoli on wykryć, który alergen lub alergeny są źródłem problemu, co w konsekwencji przyniesie wymierne skutki zdrowotne. Potem wystarczy bowiem unikać szkodzących alergikom czynników.

Skuteczne leczenie alergii

Jeżeli alergia jest alergią pokarmową konieczna będzie zmiana nawyków żywieniowych. By cały czas dostarczać ważnych dla organizmu składników bez całkowitej ich eliminacji warto udać się wtedy do dietetyka, który doradzi czym zastąpić dania i składniki, które musimy na stałe wyeliminować. Z kolei gdy męcząca nas alergia to często spotykane uczulenie na pyłki roślin najważniejsze sprawy to możliwie regularne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa alergik oraz częsta zmiana pościeli. Osadzaniu pyłków roślinnych sprzyja obecność dywanów oraz mebli tapicerowanych, dlatego należy je w miarę możliwości usunąć lub po prostu się ich pozbyć. Rynek jest bogaty w leki przeciwalergiczne dostosowane do okresu pylenia, jednak wiele z nich ma pewne efekty uboczne, w tym otępienie i ospałość. Każde leczenie farmakologiczne alergii powinno być skonsultowane z lekarzem specjalistą. Każdy rodzaj alergii wiąże się ze stosowaniem innych leków.

Ostatnią skuteczną metodą leczenia alergii jest tak zwane odczulanie, które ma doprowadzić do okresowego nabycia tolerancji na konkretny alergen. W praktyce odczulanie polega na tym, że do organizmu pacjenta wprowadza się dawki alergenu, stopniowo zwiększając dawkę aż do osiągnięcia pożądanego efektu. Przynosi to szczególnie dobre rezultaty w sytuacji, gdy chory jest uczulony na jeden lub kilka alergenów. Jako że odczulanie to proces długofalowy i wymagający fachowej wiedzy, nad całością musi czuwać prawdziwy ekspert – najlepiej by był to lekarz z latami pracy w zawodzie i świetnymi rezultatami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *