Dieta przy dnie moczanowej

Dieta przy dnie moczanowej

Dna moczanowa (podagra) to choroba spowodowana odkładaniem się w stawach i tkankach okołostawowych kryształów kwasu moczowego. Obrzęk i bolesność można w tym przypadku zmniejszyć dzięki odpowiedniej diecie. Jaka dietę należy stosować przy dnie moczanowej?

Dieta przy dnie moczanowej – lekkostrawna i chuda

W przypadku diety moczanowej sprawdza się dieta wegetariańska bogata w nabiał i jaja. Najlepiej jeść 4-5 niewielkich posiłków dziennie. Nie wolno jeść zaraz przed snem, gdyż sprzyja to zatrzymywaniu w organizmie kwasu moczowego, co przekłada się na dolegliwości bólowe. Potrawy powinny być chude, gotowane lub duszone. W przypadku osób, które nie chcą i nie potrafią zrezygnować z mięsa, należy gotować je w dużej ilości wody, tak aby zmniejszyć zawartość związków purynowych. Przy dnie moczanowej niewskazane są potrawy smażone. Lepiej unikać też wywarów mięsnych i kostnych.

Oprócz tego należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Obowiązkowo trzeba pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Rośnie wówczas wydalanie kwasu moczowego. Warto sięgać po herbatki ziołowe i owocowe i koktajle warzywno-owocowe.

Co jeść przy dnie moczanowej?

Wiele badań wskazuje na to, że osoby chore na podagrę powinno spożywać węglowodany, które zwiększają wydalanie kwasu moczowego z organizmu. W przypadku tłuszczów jest wręcz odwrotnie – wzmagają one wchłanianie zwrotne moczanów, co nasila objawy dny moczanowej. W menu warto więc uwzględnić ryż, makaron czy pieczywo. Szczególnie unikać należy natomiast tłuszczów pochodzenia zwierzęcego – smalcu, boczku czy słoniny. Od czasu do czasu można sięgnąć jedynie po oliwę z oliwek czy olej lniany.

Ograniczenie kwasu moczowego

Kluczowe znaczenie ma wyeliminowanie z diety produktów, które powodują powstawanie dużej ilości kwasu moczowego. Są to m.in. ryby (np. sandacz, szczupak, łosoś, pstrąg, makrela, śledzie), jagnięcina i cielęcina, wieprzowina, kurczak i dziczyzna. Zakazane są także brokuły, kukurydza, papryka, szpinak, kalafior, zielony groszek czy por.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *